24 Şubat 2014 Pazartesi

Bir Kitap Elestirisi: Bogurtlen Kisi
Böğürtlen kışı, bugüne kadar okuduğum ve beğendiğim kitaplar arasındaki yerini aldı. Oldukça duygusal, sürükleyici ve zaman zaman da bazı karakterlerine sinir olabileceğiniz türde bir roman. Kısacası konu şu şekilde gelişiyor:

Vera, fakir bir kızdır ve kız arkadaşı Caroline ile aynı evde yaşamaktadırlar. Birgün bir oteldeki davete katılırlar, ilk başta içeri alınmasalar da Caroline sayesinde davete katılırlar. 

Vera, otel sahibinin oğluyla tanışırlar fakat Vera, kendisi fakir olduğu için davetten hızla uzaklaşır. 

Charles ise Vera'nın peşinden gelir. Charles için Vera'nın fakir olması önemli değildir. Vera bu sırada hamile kalır fakat bunu Charles'e söylemez. Onu en kıza zamanda ailesiyle tanıştırmak için evlerine getirir. 


Charles'in kardeşi Josephine ise  Vera'nın hamile olduğunu biliyordur ve ona eğer Charles'i bırakmazsa ailesinin onu tüm malvarlığından men edeceğini söyler. Bunu duyan Vera, Charles'ten ayrılır.


Caroline ise bu zaman zarfında evlenmiş ve bir kız çocuğu olmuştur. Evlendikten kısa bir süre sonra ise kocası ölür. Vera’nın da bir oğlu olur. Vera otelde temizlikçi olarak çalışmaya başlar. 


Oğlu Daniel ise dört yaşındadır. Vera geceleri çalıştığı için oğlunu bırakacak kimsesi olmadığından, oğlunu evde yalnız bırakmak zorunda kalır. 


Karlı bir mayıs sabahı öperek işe giden Vera, o gün oğlunun kaybolacağından habersizdir. Vera akşam eve geldiğinde, oğlunun boş yatağı ve karlara gömülmüş oyuncak ayısını bulur. 


O gün Vera'nın ölüm günü olmuştur... 


Kitabın özetini bu şekilde geçmeye çalıştım çünkü tamamını da yazarsam kitabı okumamış olanlar için haksızlık yapmış olurum öyle değil mi ama? :)


Bu kitabı okumuş ve beğenmiş biri olarak, kesinlikle tavsiye edebileceğim bir kitap... Aşk, entrika, duygusallık, annelik kavramlarının yanı sıra gerçek dostluk kavramını da işleyen bir kitap ayrıca...

Bu kapak tasarımı da 'Böğürtlen Kışı' kitabının alman kapağı.. Oku beni diye bağıran bu kapak tasarımını da çok beğendim!!

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder